Nowomowa PRL a nazwy mebli

Dom

Written by:

Udostępnij:
RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://www.3art.org/nowomowa-prl-a-nazwy-mebli/
Twitter

W Polsce Rzeczypospolitej Ludowej walczono nie tylko z „zaplutymi karłami reakcji” lecz także z tradycyjną gramatyką i słowotwórstwem. Koszmarny urzędniczy bełkot zazwyczaj służył zakłamywaniu rzeczywistości. Lecz nowe słowa nie służyły wyłącznie propagandzie. Za ich pomocą nazywano także nowe zjawiska. Takim z pewnością była wielofunkcyjność produkowanych mebli.Oprócz meblościanki czyli segmentów zajmujących całe ściany były też ławostoły, czy półkotapczany.

Półkotapczan stanowił część segmentu. Wbudowany tapczan w każdej chwili można było złożyć. W ten sposób zaoszczędzano sporo miejsca. Najczęściej umieszczano go w pokojach dziecięcych. Nad tapczanem do spania montowano półki na których kładziono książki czy dziecięce zabawki.

Ławostół jak sama nazwa wskazuje pełnił dwie funkcje. Był wąską ławą z podwójnym blatem, zaś po rozłożeniu bocznych skrzydeł dużym stołem. Dzięki temu że był składany zajmował mało przestrzeni.

Na małym metrażu każdy centymetr jest na wagę złota. Urządzanie takich wnętrz jest nie lada wyzwaniem. Składane czy wielofunkcyjne meble były więc doskonałym rozwiązaniem

 

Udostępnij:
RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://www.3art.org/nowomowa-prl-a-nazwy-mebli/
Twitter

One Reply to “Nowomowa PRL a nazwy mebli”

  1. Pawlo napisał(a):

    Ciekawostka:
    pokój ze zdjęć wziął udział w teledysku:
    https://www.youtube.com/watch?v=a0HkyoOaa2s

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *