Ozdoby na ścianach

Dom

Written by:

Udostępnij:
RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://www.3art.org/ozdoby-na-scianach/
Twitter

Współcześnie na ścianach zazwyczaj wieszamy obrazy i różne naścienne dekoracje. Dawnej ozdabianie mieszkania wymagało kreatywności. Polacy nie mieli takiej możliwości jaka jest teraz by po prostu kupić potrzebne ozdoby. Kolejki się ustawiały nawet za artykułami pierwszej  potrzeby takimi jak papier czy cukier. W PRL dzieła sztuki były uznawane za fanaberię, więc zwykli obywatele urządzali swoje mieszkania tym co mieli pod ręką. Z pozoru zwykłych rzeczy robili dekoracje i sprawiali że szare, bezosobowe pomieszczenia nabierały odrobinę indywidualnego charakteru.

Boazeria

Drewniane klepki kojarzą nam się  bardziej z parkietem na podłodze niż ozdobą ścian. Okładzina z drewna zakrywała nudne białe ściany, które nie wymagały już regularnego malowania. Poza tym  okładzina dawała wrażenie jakby mieszkańcy żyli w domu z drewna na wsi a nie w bloku w mieście. Posiadanie dużego domu było luksusem dostępnym dla nielicznych, większość obywateli żyła w ciasnych klitkach. Wielu więc marzyło o domu z ogrodem który, był wyznacznikiem bogactwa. Boazeria z stanowiła namiastkę domku z drewna i pewnego rodzaju ucieczkę od betonu i wielkiej płyty wszechobecnych w polskich miastach

Talerze na ścianach

Talerze z reguły służą do podawania w nich jedzenia. Paradoksalnie w PRL gdzie liczyła się przede wszystkim funkcjonalność przedmiotów, były ozdobą w wielu polskich domach. Powieszone na ścianach fajansowe, ręcznie malowane zdobiły głównie kuchnię. Najbardziej pożądane były te z Włocławka z malowanymi niebieskimi i brązowymi kwiatami.

 

 

Udostępnij:
RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
http://www.3art.org/ozdoby-na-scianach/
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *