O nas

Powstanie bloga zainspirowały zajęcia akademickie z zakresu mediów lifestylowych. Obserwując otaczający nas świat, społeczeństwo, kulturę i obowiązujące obecnie trendy zaczęliśmy poszukiwać tematu który byłby nam jednakowo bliski. Przekonaliśmy się dość szybko, że wspólnym ogniwem zainteresowań jest dla nas przeszłość kształtująca teraźniejszość; a konkretnie czasy PRL. To polska historia – historia naszych rodziców i dziadków oraz ich przyjaciół. Oni wszyscy są skarbnicą wiedzy o dawnych czasach. Postanowiliśmy powrócić do minionych lat, by przypomnieć, a niektórym opowiedzieć jak wyglądała wtedy Polska, jak żyli ludzie i co było dla nich ważne. Po co? Po to, żeby zrozumieć więcej, aby pojąć jakim społeczeństwem jesteśmy teraz i co nas ukształtowało.

Jesteśmy studentami Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Nasz zespół składa się z trzech osób: (Izabela Fabisiak, Sławomira Szczepańska, Hubert Moroz). Każdy odpowiada za dział tematyczny bloga, którego jest pomysłodawcą i twórcą.

Izabela Fabisiak (wspomnienia)

Tu znajdziecie spisane wspomnienia moich rozmówców. Ludzi jakich każdego dnia mijacie na ulicy. Pragnęli zachować anonimowość, ale podzielili się ze mną przemyśleniami i przeżyciami z przeszłości. To ludzie różnych zawodów o różnym stopniu zamożności, pochodzący z różnych środowisk, a jednak często podobne losy stawały się ich udziałem. Te opowieści są prawdziwą historią czasów PRL. Chcę podzielić się z wami tym, co od nich usłyszałam.

Sławomira Szczepańska (dom)

Największym marzeniem obywateli było posiadanie własnego mieszkania. Gdy po wielu latach czekania otrzymywali swój przydział to musieli jeszcze sporo wystać w kolejkach by swoje cztery kąty urządzić… O tym jak urządzano wnętrze, czego zazdrościli sąsiedzi, co stało na półkach w prawie każdym mieszkaniu. Dowiesz się co było modne nie tylko w PRL (dla rzeczy ładnych nie ma przecież granic nie do przekroczenia)

Hubert Moroz (styl)

Wydaje się, że gdy czasopisma propagandowe potępiały zachodni styl życia, a sklepowe półki świeciły pustkami bycie modnym było niemal niemożliwe. Jednak najnowsze trendy szybko przechodziły przez żelazną kurtynę. Eleganckie kobiety nosiły swe stroje zdobyte z trudno dostępnych materiałów jak barwne manifesty przeciw otaczającej rzeczywistości. Z kolei pierwsze próby stworzenia polskiego pojazdu zostały podjęte na początku XX wieku. Był to okres wielkiego zainteresowania motoryzacją. Pojawiały się coraz lepsze modele samochodów konstruowanych oraz wprowadzanych do produkcji, także w naszym kraju.

Comments are closed.